Újabb év, újabb UltraBOOST, újabb cipőteszt. Cikkünkből megtudhatjátok miben sikerült továbbfejleszteni a 2019-ben jelentősen megújult adidas Ultra Boost futócipő sorozatot. A tovább után adidas UltraBOOST 20 cipőteszt!

adidas UltraBOOST 20
Ultra Boost 20 Unboxing
Attól tartok egy cipő kibontása maximum a hozzám hasonló cipőfetisisztáknak nyújt örömöt, azonban ezúttal mindenképp említést tennék róla. Ha másért nem is, hát a megváltozott cipősdoboz design miatt. Egyrészt teljesen fekete dobozban érkezik az UltraBOOST 20, másrészt nem a szokásos oldalról felhajtós kialakítással, hanem felülről két keresztbe kialakított „ajtón” keresztül kaparinthatjuk meg az elmúlt évek egyik legfelkapottabb sneakerének legfrissebb kiadását.

Az új cipősdoboz design
Technikai specifikációk és újdonságok
Akiknek a számok többet mondanak ezer szónál:
- tömeg: 309 gramm (US9)
- középtalp lejtése: 10 mm (sarok 22 mm, élőtalp 12 mm)
- Optimized BOOST: az elődmodellhez hasonlóan 20%-kal több, futáshoz még jobban optimalizált termoplasztikus poliuretán cellácska, mint a korábbi UltraBOOST-okban
- 3D Heel Frame: szintén az elődmodellben megismert, légiesebb kialakítású saroktámasz
- Primeknit 360: a lábfejet szó szerint körbeölelő felsőrész
- Tailored Fibre Placement: a SolarBOOST-ban debütáló adatvezérelt technológia lehetővé teszi, hogy milliméterre pontosan megtervezzék a felsőrész adott területét – a legkritikusabb területen, az elülső rész oldalán alkalmazzák a tartás és stabilitás fokozása érdekében
- Torsion Spring: továbbfejlesztett Torsion System
Részletesen az UltraBOOST 20 cikkünkben olvashattok minderről.

Az UltraBOOST 20 fő alkotóelemei
Külső
Az UltraBOOST 19 felbukkanásakor bevallom én is kicsit húztam a számat, hiszen más volt, mint a korábbiak. Aztán ahogy jöttek az újabb és újabb képek, majd személyesen is megtekinthettem, kezembe vehettem megbarátkoztam az új sziluettel. Sőt, mintha a korábbi külső már vagy egy évtizedes távlatból köszönt volna vissza ránk. A megjelenésében minimális változás történt – ez főként a technikai fejlődésnek köszönhető –, viszont a rendelkezésre álló színösszeállítások jelentősen bővültek. Gondolok itt elsősorban a rendkívül látványos színekben pompázó BOOST lehetőségekre.

Az a BOOST szín ?
Használat közben
Azért az elmúlt 5 évben meglehetősen jó dolgunk/dolgom volt. A lábaink talán túlzottan is el lettek kényeztetve a különböző középtalp innovációknak – különös tekintettel a BOOST-ra – köszönhetően. A BOOST szinte legendává vált ezen időszakban. Szélsőséges időjárási körülmények között sem változik karakterisztikája, melynek köszönhetően maximális csillapítással és energia-visszaadással segíti gazdáját. A köré épített ökoszisztéma – értsd talp kialakítás és borítás, sarokrész kialakítás, ketrec, felsőrész stb. és mindezek szinergiája – olyan gépezetté fejlődött, melynek köszönhetően az edzéseinken kívül sem könnyen mondunk le az UltraBOOST nyújtotta életérzésről. Mert ez már életérzés. Bevallottan én is függő lettem…

Ránézel, és szinte érzed milyen kényelmes
Újítások
Számomra 2+1 igazi újítással rendelkezik a 2020-as modell:
- Elsőként a Tailored Fibre Placement alkalmazását kell megemlítenem a felsőrész elülső részén. Egyes futók ezen a területen panaszkodtak nem megfelelő oldaltartásra. A TFB alkalmazásával ez a probléma megoldásra került. Bevallom engem nem érintett, mert éles kanyarokkal ebben a modellben nem találkoztam. Korábbi modelleknél én is számoltam be hasonlókról, hozzátéve, hogy nem feltétlenül rendeltetésszerű használat esetén – pl. 200 méterek fedett pályán 25 másodperc körül.
- A sarokrész kialakításánál az elődmodell apró kitérője után visszatértek a párnázottabb kialakításhoz. Ez részemről mindenképp hatalmas piros pont, hiszen az UltraBOOST sarokkialakítása mindig is titkos kedvenc részletem volt a cipőben. Na nem mintha bajom lett volna az előd puritánabb kialakításával, de ezen a területen semmiképp sem haszontalan a nagyobb párnázottság, puhább anyagok használata.
- Ami igazából plusz egy, az a ketrec kialakítása. Az elődmodellben sem volt vele semmi gond, de abban azt hiszem megegyezhetünk, hogy a 20-on klasszisokkal esztétikusabban sikerült megoldani a dolgot.

Továbbra is az egyik kedvenc titkos részletem az UltaBOOST-ban: a sarokkialakítás
Az űrsztori – ISS-szel történő együttműködés – valóban inkább a sztorit adja a cipőhöz. Bár hosszú távon nem zárható ki, hogy újabb, számunkra is hasznos űrtechnológiát építenek be a cipőbe. A nyelven található badge és az univerzumra emlékeztető kékes, lilás színek alkalmazása minden esetre egyáltalán nem árt a megjelenésnek, sőt…
Összegzés
Az UltraBOOST 19 cikkemből kell idézzek: „A kérdés már csak az, hogy az adidas miként különbözeti meg két csúcs-futócipő modelljét, a Solar– és UltraBOOST-ot. Bár a pozícionálás legyen a marketingesek baja, nekünk meg marad a nehéz választás okozta fejfájás.” Nos, úgy tűnik ez a kérdés eldőlni látszik. A két modell egyesítve jó tulajdonságait a nagyobb elismerést kiharcoló név alatt futnak tovább. Ennek én személy szerint örülök, hiszen ezáltal a két kedvenc futócipőm ötvözték a Herzogenaurach-i boszorkánykonyhában. Általános, minden napos futócipőnek nekem eddig ez vált be a legjobban. Az előzőekben részletezett alkotóelemek egy rendkívül neutrális futócipőben egyesülnek maximális kényelemmel és energia-visszaadással. Akik esetleg a kevésbé robosztus, könnyebb modelleket részesítik előnyben nem kell sokat várniuk a gyorsaságra kihegyezett frissen érkező modellekre: adizero Pro, Takumi Sen 6, Boston 8, Bekoji, vagy épp az SL20.

Továbbra is etalon
Korábbi UltraBOOST cipőtesztek
Már jónéhány Ultra Boost cipőt leteszteltem, ezeket mind megtalálod itt:
- UltraBOOST 19
- UltraBOOST 4 (Clima LTD – Parley)
- UltraBOOST 2
- UltraBOOST 1
- UltraBOOST ST
- UltraBOOST Uncaged (Parley)