A Yeezy hype már jó ideje nem csak a sneakerheadek körében tombol. Kanye West adidas cipőit, főleg a Yeezy Boost 350 v2-t körülvevő felhajtás, az üzletek előtti campelések, sorsolások sokaknak felkeltették a figyelmét. Mi is nagyon sok kérdést kapunk… A „kezdők” azt kérdezik mi ez a hype egyáltalán, meg hogy kerülhet egy cipő ennyibe. A „haladók” pedig azzal bombáznak, hogy hol és hogyan tudnának Yeezy cipőt venni vagy rendelni. Háromrészes sorozatunkban végigmegyünk mindenen a hype eredetétől a vásárlási lehetőségekig. Tovább az első részhez!
Mi lesz a cikksorozat három részében?
Ezt az első részt azoknak írtuk, akik eddig nem nagyon mozogtak sneakerhead körökben és nemrég szembesültek azzal, hogy vannak, akik képesek „elképzelhetetlen összegeket” kiadni egy cipőre 😮 Gyorsan végigpörgetjük, hogy alakulhatott ki ekkora hype a Kanye West sneakerek körül.
Haladó sneakerhead olvasóinknak pedig a második és a hamarosan megjelenő harmadik részt ajánljuk. A második cikkben azt vesszük végig, hogy hol és hogyan lehet Yeezy cipőhöz jutni, amikor release van. A harmadik rész témája, hogy mik a resellben beszerzési lehetőségek, ha pont egy bizonyos korábbi vágyott cw-t szeretnél bezsákolni vagy lemaradtál a release-ről.
Yeezy hype gyorstalpaló
A Yeezy körüli felhajtás miatt sok olyan arc is elkezdett érdeklődni Kanye sneakerei iránt, akik eddig nem voltak benne a sneaker game-ben.
Van olyan, akit a cipő menő és stílusos vonalvezetése vagy az fogott meg, hogy Kanye West neve fémjelzi a modelleket. Vannak, akiket a cipő exkluzivitása és a körülötte kialakult hájp fogott meg – hiszen a limitált darabszámok és a borsos ár miatt ez a cipő tényleg nem jön szembe percenként az utcán.
És most már ott vannak azok is, akik megszimatolták benne az a bizniszt: jelenleg nem sok olyan cucc kapható Magyarországon, hogy kilépsz vele az üzletből és máris többet kérhetsz el érte, mint amennyit egy perccel azelőtt leszurkoltál a pénztárnál. Tehát a Yeezy-láz a profi vagy botcsinálta sneaker resellereket is bevonzza, mint éjjel a fény a lepkéket.
Először vala a Nike Air Yeezy
A fiatalabb generáció (ld. még Sneakehead Jr. 😉 lehet már csak az adidas Yeezyket ismeri, de – nem is olyan régen – a rapper még a Nike csapatát erősítette (a Nike Air Yeezy cipők sztoriját itt találod) Az utolsó pipás modell az Air Yeezy 2 ‘Red October’ volt, mely végül némi késéssel 2014 februárjában landolt az üzletek polcain és máig a legértékesebb darabja a sorozatnak, resellben 5000 dollár körül cserél gazdát.
Az adidas x Yeezy éra
Yeezy Boost 750
Kanye és a háromcsíkos márka együttműködése a Yeezy Boost 750-es modell Grey/White színállásának megjelenésével kezdődött 2015 februárjában. 9000 darab készült belőle, mely 10 perc alatt el is fogyott… A második 750-es cw a 2015 decemberében érkezett, ez full fekete volt. A 2016-os júniusi Light Grey/Gum release-zel kezdődött meg a Yeezy Season 2, a budapesti bulin mi is ott voltunk, majd utána alaposabban is ránéztünk a cipőre Sneaker Review sorozatunkban a YouTube csatornánkon. Ezt követően még a Light Brown színkombó landolt 2016 októberében, azóta csend honol a hétötvenes fronton.
Yeezy Boost 350
A Yeezy 350-es modell a Turtle Dove színállással debütált 2015 júniusában. „Svájci tudósítónk”, Áron campeléséről a berni Titolónál itt számoltunk be, és utána arról is, amikor összehasonlította a 750-est a 350-essel. Ezt követte a Pirate Black (csehla bloggerünk beszerzési sztorija itt), a Moonrock és Oxford Tan színállás az első generációból, melyek most kivétel nélkül 1000 dollár feletti összegekért húzhatók be resellerektől.
Yeezy Boost 350 v2
2016 szeptemberében érkezett meg Yeezy Boost 350 v2 változata, mely a tűzkeresztségben a ‘Beluga’ nevet kapta. Masszívabb vonalaival a vékettes szerintem erősebbre és jellegzetesebbre sikerült, mint az első hullám, bár személy szerint a SPLY-350 felirattal azóta sem tudtam kibékülni… Persze ezzel nem volt mindenki így – Áron és Dávid barátunk Beluga beszerzési sztoriját itt olvashatod. Sőt, a brit BMX-es Ryan Taylor (akivel még a pro karrierje kezdetén a kölni VB-n interjút csináltam, még kocsijára is felnyalta a SPLY-350 mintát… amúgy ő az a srác aki Yeezyben bicózik 😀
A Beluga vitathatatlan sikere után gyors egymásutánban érkeztek az új színállások a Yeezy Boost 350 v2-ből, 2016 novemberében rögtön egy trió, a Solar Red, Green és Copper cw landolt, melyet az utolsó 2016-os eresztés, a Black/White követett.
Nem kellett sokat várni az újabb adagra, már 2017 februárjában érkezett a fekete/piros színállás. A hazai mainstream médiának ez a release vitte át először az ingerküszöbét, de mint Kristóf bloggerünk helyszíni beszámolójából is kiderült, azért nem volt zombi-apokalipszis a budapesti releasen (sem). A következő 2017-es játékos a Cream White lett, amiről (szerintem előnyére) lekerült a SPLY-350 – ez egy nagyon clean és letisztult változat, a személyes kedvencem 🙂 A fullfehér Yeezy április végi budapesti érkezéséről Dávid bloggerünk tudósított a helyszínről 🙂
A Zebra colorway első pillantásra kicsit „Győzikésnek” tűnhet, de az az igazság, hogy lábon ez is jobban mutat, mint kézbe fogva. Meg hát ennyi „hypeléktalan” nem tévedhet, mint akikkel dablty b/vloggerünk együtt campelt Bécsben a júniusi release idéjén. Csekkold a videót 🙂
Más Yeezy modellek vagy bármi Kanye lábán
Kanye személye egyébként eléggé megosztja a sneakerheadeket, de a jelenség mellett nem lehet elmenni: sokszor már azzal is „fel tud emelni” egy márkát vagy modellt, hogy simán a lábára húzza. A két fő adidas modell, a 350 és a 750 mellett ott van még egyébként a magas szárú csizma-bakancs, a Yeezy 950 első és crepe változata és további a közönség által kevésbé ismert cipőmodelljei, de például a finn Karhu márka ismertségének is jót tett, mikor a rapper a cipőikben tűnt fel.
Egy új front: Yeezy Wave Runner 700
Nemrég látott napvilágot a sorozat következő darabja. A Yeezy Wave Runner 700 még erősebb cop/drop érzelmeket kavart, mint az előző modellek, erről itt olvashattok bővebben. Én személy szerint azok táborát erősítem, akik szerint a kínai diszkontban különb cipőt kapni, de nyilván vannak olyanok is, akik szerint egy látnoki darabbal, a jövő divatjával van dolgunk. És persze vannak azok a resellerek, akik behúzták kötelező jelleggel, arra számítva, hogy majd úgyis lesz elég pénzes hypebeast arc, aki ennél a release-nél is kifizetik majd az extra árrést.
A következő részek tartalmából
A második cikkben azt vesszük végig, hogy hol és hogyan lehet Yeezy cipőhöz jutni, amikor release időszak van. A hamarosan mgjelenő harmadik rész témája pedig az lesz, hogy mik a beszerzési lehetőségek, ha egy korábbi colorway-t szeretnél beszerezni vagy hiába campeltél/sorakoztál, lemaradtál, hogy megvehesd retailben a cipőt.