„Winter is coming”, vagyis közeleg a tél, persze előbb még „itt van az ősz, itt van újra”. Szépen megy le a hőmérséklet, egyre hűvösebb az idő, fúj a szél, esik az eső, majd hó – ilyen időben bizony a megfelelő sneaker választás nagyon fontos. Ebben a cikkben összeszedtük nektek, mi az, amivel mindenképp rendelkeznie kell egy igazi őszi vagy téli sneakernek. Ha te is épp keresed a megfelelő cipőt a hideg időre, akkor katt a továbbra!
Ezekre figyelj, ha őszi-téli cipőt vásárolsz!
Egy tényleg jó téli sneakert nehéz röviden leírni: több szempontot kell figyelembe venni. Alaposan meg kell vizsgálnunk például a cipő talpát, a felsőrész anyaghasználatát. Na meg persze ott az örökös kérdés, hogy magas vagy alacsony szárú lépőt válassz. Végül, de egyáltalán nem utolsósorban: nézzen ki jól 😀
A nagyobb márkák jó néhány szezon óta kísérleteznek már a népszerű sneaker sziluettek téliesítésével, Gergő anno személyesen csekkolhatta Moszkvában a Nike első generációs Sneakerboot kollekcióját, és az adidas is próbálkozott a népszerű NMD és EQT sziluettek téliesítésével.
Na de lássuk, hogy márkától függetlenül mire figyelj, ha őszi vagy téli sneakert keresel!
1. Talp
Az első és legfontosabb dolog a talpnál, hogy ne csússzon. Szerintem mind egyre gondolunk: a megoldás a gumi, illetve annak a keverékei. Ez nem nagy megfejtés: a legtöbb sneakernek amúgy is gumitalpa van, főleg az őszi-téli kollekciókban. Azonban, ahogy az autókon a téli és nyári gumi anyaga eltér, lehet olyan gumitalpat „kikeverni”, ami hideg időben „működik” jobban. Tehát, ne feledd: 7 fok alatt téli sneakerre kell váltani 😀
A recézettség sem mindegy: a cipőd nedves viszonyok között se csússzon. Ennek tapasztalataink szerint sajnos sok téli sneaker amúgy nem tud igazán megfelelni, mert lehet, hogy hóban mondjuk jól tapad, de mondjuk a nedves aluljáró kövén könnyen dobhatsz bennük egy hátast.
2. Felsőrész
Anyaghasználat
Manapság már millió féle anyagból készítenek sneakereket, viszont télire a legfontosabb tulajdonság, hogy vízálló vagy minimum vízlepergető legyen. Onnantól, hogy leesik az első hó vagy havas eső, odáig hogy felszárad a latyak, muszáj mindent bírnia a lépőnknek. Megnézünk pár tipikus őszi-téli felsőrész anyagot, ami biztosan hozza a várt eredményeket!
Gore-Tex
Talán a valaha volt legjobb felsőrész a hideg téli napokra a Gore-Tex. Közismertebb nevén a teflon, bizonyos körülmények közt lyukacsos membránná alakítható, így egyszerre teszi vízlepergetővé és lélegzővé az anyagot, ezáltal biztosítva a tökéletes védelmet még az erős, hideg szél ellen is.
Bőr
A második természetesen a festett vagy hasított bőr felsőrész, amik télire vízlepergető réteget is kaphatnak pluszban a még jobb védelemért, e mellett pedig hibátlan a hőtartó képességük. Gondoljunk csak egy jó kis bőr Vans SK8-ra és meg is van a tökéletes példa. És bár nem sneaker, de mivel a streetwear viselet kedvelt eleme, ezért a Timberland bakancs is jöhet 🙂
Szintetikus anyagok
A műnyagok, pl. a szintetikus bőr és a gumi szintén jól szigetelnek, a meleg bennmarad, a nedvesség pedig kinn – bár ezért cserébe nem szellőznek igazán. Amúgy direkt nem a rossz emlékeket ébresztő, hidegben merevedő és könnyen repedő műbőr szót használjuk, mert ezeket az anyagokat szerencsére már alaposan meghaladták a vegyészek a boszorkánykonyhájukban.
Flyknit…?
Hirtelen meglepő lehet a Flyknit. Sok kosaras cipőt viseltem már, ami flyknit felső részt kapott, de egyiket sem mondanám kifejezetten vízállónak, legalábbis nem hóállónak. Azonban a Nike a Lunar Force 1 sorozatból kihozott egy Flyknit-es variánst is, ami az ígéret szerint tökéletesen ellen áll a zord időjárásnak.
Minden esetre az tudnod kell, hogy a „kezeletlen” szövött és kötött (a Flyknit és a Primenknit ilyen) és a textil felsőrészű cipőktől nem szabad sokat várnod: könnyen beáznak és a sáros, mocskos latyak egy pillanat alatt beléjük ivódik, tehát az átázás mellett sokkal könnyebben koszolódnak (és a téli kormos-mocskos-sós latyak egyetlen cipőnek sem áll jól).
3. Szármagasság
A kérdés ebben a témában egyértelműnek tűnhet: válasszuk a magas szárat. Nyakig érő hóban vita nélkül az ideális választás egy magasított felsőrész, viszont száraz hidegben, vastag nadrággal (amit úgyis viselsz a hideg miatt) szinte mindegy, hogy milyen szára van.
Akik kifejezetetten nem szeretik a hagyományos értelemben vett magasszárú cipőket, de mégis azt szeretnék, hogy a hó ne menjen bele a low lépőjükbe, azoknak a megoldás a zoknis magasítás. Ezáltal kevésbé kötött a mozgásunk, ám a mai világban mégis megkapjuk azt a kényelmet és meleget, amire vágyunk télen. Erre találta ki az adidas az EQT ADV Winter változatot.
Azt azért megismételjük: ha igazi védelmet akarsz a hóban, fagyban, latyakos időben, akkor egy vízálló mid vagy magas szárnál nincs jobb választás.
4. Bélés
A testhőnk nagy része a lábunkon keresztül távozik, ezért is fontos, hogy megfelelően vastag lábbelit viseljünk, na meg ne bokazokniban szaladgálj télvíz idején, még ha a divat ezt is „kívánja”.
Tűnhet úgy, hogy ez az egyik leglényegtelenebb pontja a téli sneaker választásnak, de mégis érdemes erre figyelni. Aki igazán fázós és szeretne felkészülni a fagyokra, azoknak találták ki a gyapjúval vagy a posztószerű anyaggal bélelt belsőrészt, ami a legzordabb időjárásban is melegen tartja lábainkat.
Azonban azoknak, akik nem szeretik ezt a ,,szőrős” belső részt, mondjuk dizájn vagy egyéb szempontok miatt, annak ajánljuk, hogy neoprene kialakítású lépők után nézelődjenek. Ugyanolyan kényelmes, meleg és száraz, mint a gyapjú, de mégis a megszokott hatást adja vissza. Ilyen téli, kényelmes, „favágó” lépőt például számos deszkás márka téli kínálatában találhatsz szezonról-szezonra.
Snowboard cipők
És ha már téli cipőkről beszélünk, megemlítnénk egy speciális változatot. Sokan vannak, akik télen nem a szobába zárkóznak be, hanem ilyenkor is elemükben érezik magukat és elmennek síelni, snowboardozni (pl. a Sneakerbox Snowtáborba 😉
A csúszáshoz természetesen egyik sneaker sem felel meg, erre való a snowboard cipő, ami toronymagas szára és egy gépezetre emlékeztető fűző- és talprendszere ellenére mégiscsak egy cipő, amiben egy egész napot töltesz el fagypont alatti hőmérsékleten, akár térdig vagy derékig érő hóban (#snowgasm) kell mászkálnod és persze tartósnak is kell lennie, hiszen ezen keresztül kell stabilan kapcsolódnod a snowboardkötéshez.
Szerencsére korábban Gergő összeszedte, hogy milyen az ideális snowboard cipő!
+1 tipp: impregnálj!
Im-preg-ná-lás. Megvolt a mai nehéz szavunk is 🙂 A lényeg, hogy megfelelő ápolószer alkalmazásával tedd vízlepergetővé a cipődet. Erre jó például a Crep Protect, és a sneakerbox.hu shop választékában megtalálható adidas Originals Repellent Spray is. Jó, nem olyan olcsó, de egy flakonnal bőven kihúzod az ősztől tavaszig tartó időszakot!
Ezt a videót láttad már?
Összegzés
A jó téli cipő tehát legyen meleg, kényelmes, vízálló (vagy legalább) vízlepergető, belül is kényelmes, mégis dizájnos, viszont a talpa ne csúszkáljon se városban a betonon, se pedig a hóban.
A fentebb említett tulajdonságok egyértelműen a bakancsokat írják le, viszont vannak olyanok, mint például én, akik nem szeretnek egyáltalán ilyen ,,monstrumokat” viselni. Nekik is vannak alternatív megoldások, amik rendelkeznek ezekkel az alapvető erényekkel, és szinte ugyan olyan jól védenek a hidegben. Ilyenek például a Sneakerboot-ok. Viszont mellettük még van rengeteg hibátlan sneaker télire, melyekből párat meg is említettem a cikkben és a következő cikkből az is kiderül, hogy a sneakerbox.hu csapata szerint melyek kerülnek be a top 5-be.
Na és neked mi vált be?
Nektek mik azok a lépők, amik télire beváltak? Írjátok meg nekünk kommentben vagy Facebookon, Instán!
Versace Cross Chainer sneakers
Tökèletes az egész évszak
Tél: nem csúszik, viszlepergető, meleg ,kényelmes, nem Izad bele az ember lába