Természetesen bármilyen cipőben lehet deszkázni. Sőt… a kezdetek kezdetén Kaliforniában a srácok mezítláb csapatták, Daewon Song pedig ebben a videójában bead egy switch back nosebluntot zokniban. Viszont mivel a cipő a gördeszka mellett a másik „sportfelszerelésed” nem mindegy, hogy mit viselsz: hogy tudod benne irányítani a deszkád, mennyire véd, mennyire tartós, mennyire stílusos. Következzen a sneakerbox.hu és a gordeszkamag.hu közös cikke arról, hogy milyen a jó deszkás cipő. A kép azonban úgy lesz teljes, ha te is hozzáteszed a magadét: szavazz és szólj hozzá! Katt tovább!
Meg sem próbáljuk, hogy rámutassunk, ez vagy az a legjobb deszkás cipő vagy márka. Az úgyis egy szubjektív dolog: függ a deszkázási stílusodtól meg a személyes elvárásaidtól. Inkább végigpörgetjük, hogy mit érdemes végiggondolni új cipő vásárlásakor. Miután végigolvastad a cikket, írd le a hozzászólásoknál, hogy neked melyik márka, melyik modell jött be a legjobban és miért, vagy mi okozott nagy csalódást! Előre is kösz!
Cipővásárláskor persze mindenki a kedvenc márkáival indítja a nézelődést, de érdemes az egyes modelleket önmagukban nézni. Ha már bevált egy cipő, akkor valószínűleg a következő verziója (Etnies Scheckler 2 és 3, Nike SB Zoom Paul Rodriguez II és III, DC Smith és a 2.0 stb.) szintén meg fog felelni az igényeidnek. Lehet a kedvenc márkád mondjuk a Vans, de nem biztos, hogy minden cipőmodelljük megfelel a stílusodnak és az elvárásaidnak, járj tehát nyitott szemmel… Azért a kedvenc márkádra is kíváncsiak vagyunk, szavazz 🙂
Lássuk akkor, hogy mire kell figyelni a cipőknél, alulról felfelé:
A talp
Amiben minden gördeszkás cipő megegyezik az a széles és lapos talp, ez alól nem nagyon fogsz találni kivételt (néhány adidas és Nike deszkás modell van, aminek keskenyebb a talpa). Az ok egyszerű: a nagyobb talpfelület stabilabb állást és nagyobb tapadást biztosít, csökkenti az esélyt, hogy kiforduljon a bokád és nagyobb kontrollt ad a deszkád felett. A talpnak négy fontos része van: A járófelület, a talp középső része (amit régen rossz, ha már látsz 🙂 a talp oldalsó külső felülete (különösen fontos az orr-rész), illetve a talpbélés.
A két fő talptípus a vulkanizált (vulcanized sole) és a többrétegű (cupsole) talp. A vulkanizált talpnál a járófelület, az oldalsó rész és a középső talp „egybe van sütve”, a gyártásnál gyakorlatilag összeolvasztják a felsőrésszel a talpat. A vulkanizált gumitalp általában vékonyabb, rugalmasabb, könnyebb betörni, jobban tapad és jobban érzed benne a deszkát. Viszont „cserébe” gyorsabban kopnak, és mivel a szerkezetüknél fogva nincs hová beépíteni léptalpakat vagy zselépárnát a rázósabb érkezéseknél olyan érzésed lehet, mintha kábé mezítláb érkeztél volna le. Ezen lehet segíteni, ha beleteszel egy zselés vagy más puha talpbetétet (már ha még befér). A leghíresebb vulkanizált talp a Vans Waffle (gofri) talp, de persze minden márka gyárt vulc modelleket. Itt egy kis galéria talpakból 🙂
A többrétegű (cupsole) szerkezetű talp egy gumi járófelületből áll, ami egy EVA (habosított műanyag) tömbön van és ez az egész van hozzávarrva a felsőrészhez. Ezek a talpak merevebbek, vastagabbak, nehezebben betörhetők és nem érezni bennük annyira a deszkát. A többrétegű talpakban már van lehetőség beépíteni kis rezgéselnyelő párnákat, légtalpakat, ami jól jön keményebb landolásoknál.
A felsőrész
A cipő felsőrészén az orr-rész anyaga és megerősítése (angolul toecap) az egyik legfontosabb. Az anyagok tartósságában az alábbi a sorrend: A legtartósabb a gumi, majd a bőr, a nubukbőr, puha bőr (a puha bőrnek (angolul suede) vannak már különleges technológiával tartósabbá tett fajtái, mint pl. az eSuede a SoleTech cipőknél vagy a DC Super Suede) a legkevésbé pedig a vászon felsőrész bírja a kiképzést. Fontos még, hogy hányszor van átvarrva az orr-rész, a kettő-három az már okés. Az anyag szempontjából még fontos a sarok megerősítése is.
Érdemes megkérdezned, hogy több bőrréteg van-e egymásra húzva az orr-résznél, illetve, hogy ezekből a rétegekből, mennyi van behúzva teljesen a talp alá. Tapasztalat, hogy hiába alkalmaznak több átvarrást az orr-résznél, ha csak ez az, ami összefogja a két bőrréteget, a varrás szakadásával a cipő pár alkalom után teljesen tönkremegy, mondhatni szétnyílik. Az előzővel ellentétben, ha a rétegek mindegyike a talp alá van behúzva, a varrás szakadása után, a cipő továbbra is egyben marad.
Van valami tuti tipped, hogy lehet „tartósabbá” tenni a cipőt, vagy mit lehet csinálni vele, ha megadta magát? Szeretnénk erről is egy összeállítást csinálni, várjuk az ötleteiteket a hozzászólásokban!
Szintén választanod kell, hogy deszkás cipőd fél- vagy közepes (mid) esetleg magas szárú legyen. Az alacsonyabb szár előnye, hogy nagyobb mozgásszabadsága van a bokádnak, a magasabb szárú cipő általában nagyobb, nehezebb darab, cserébe viszont jobban véd. Vélemény?
A cipőfűzők
A fűzőlyukakat jó ha fémgyűrű védi (bár ez karcolhatja a smirglit), illetve az alsó rejtett fűzőlyukak is sok bosszúságtól kímélnek meg: Mivel az olliezás leginkább az alsó két fűzlyukat „éri fel”, ezért keresd meg, hogy megvan-e két kis bevarrt szalagocska a cipő alsó belső részén (ez az egyik megoldás a rejtett fűzésre). Ha igen, akkor ne a lyukakon hanem ezeken keresztül fűzd át a fűzőt, és nem kell mindenféle kreatív csomókat kitalálnod a szakadt fűzőkre vagy hetente új cipőfűzőt venned.
A bélés
Az oldszkúl modelleken nem viszik túlzásba a bélelést, sem a bokád körül sem pedig a nyelvnél nincs kipárnázva, emiatt könnyebb is a cipő. Ez a védelem a kezdetek kezdetén a poolban pumpálásokhoz, meg, hogy kigurulj a kaliforniai tengerpartra még bőven elég volt, de a mostani street trükkökről akkoriban még csak nem is álmodtak. A deszkás cipők a 90-es években, a trükkök elvadulásával kezdtek el „hízni”: a párnázott nyelv vagy boka környéki rész jól jön, amikor élével támad a deszka 🙂 A jól bélelt cipőhöz a jó szellőzés sem árt, a nyelv borítása legyen hálós (mesh tongue) és jó, ha az oldalán perforált a bőr vagy vannak szellőző lyukak.
A stílus
Egy-két éve felbukkantak a nagyon színes deszkás cipők, babakék, lila, piros, sárga, sokszínű… bejönnek ezek neked vagy maradnál inkább a klasszikusabb színeknél: fekete, szürke, olivazöld, kék?
Egy cipőnél, amit a deszkázásra szánsz, neked számít valamit, hogy néz ki vagy inkább csak az a fontos, hogy jó legyen benne deszkázni?
Köszi, hogy elolvastad az írást, nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy mi a véleményed! Mindent tudtál már, vagy volt benne valami újdonság? Hozzáírnál még valamit? Akkor irány a hozzászólások! Szeretnénk ha ezt a cikket minél több deszkás elolvasná és szavazna, kommentelne: a cikket egyszerűen megoszthatod iwiw-en, facebookon, myspace-n ha a lenti zöld „plusz gombra” viszed az egeret! Ha pedig nagyon belejöttél a vélemény nyilvánításba, és van még 4 perced, akkor töltsd ki a kérdőívünket a kedvenc márkáidról, üzleteidről, témáidról!
Egy kezdő gyerkőc tapasztalatlan anyukájaként kérdezem. Van jelentősége, hogy milyen nehéz a cipő?
Elvileg a hétköznapi cipőknél az a jó, ha könnyű.
Hogy van ez a deszkás cipőknél?
Köszönöm,
Ági
Vans meg És
egy szar nike
jóóó cipő
Nekem eddig az Etnies Sheckler széria jött be a legjobban .. abban nem lehet csalódni pedig rengeteget gurultam bennük meg táncoltam is. A bizo cipőm is baromi jól bírja pedig már vagy 3 éves .. A DVS az szétment nagyon hamar, meg a magasított szárú Supra se nagyon bírja .. 2szer deszkáztam benne, de már feljött a talpa .. mindegy azért vettem még egy alacsony szárút, az viszont feltűnően jól bírja 😀 szerintem az fontos, hogy jól nézzen ki a cipő, amiben jársz, és ha veszel egy új cipőt utcára, akkor a régi meg mehet deszkázni. De amikor megveszed magát a cipőt akkor azért mindenkinek fontos, hogy ki is nézzen valahogy 😉
sztem a nike szar!!!mert szta m az adio a vans ezek a jók!!de én nem azért baszom föl a lábamra mert ez a divat hanem mert tetszik meg jó és ….XDDDDDD
könnyű
ooo ott a bal alsó sarokba a képen az az én szép cipőm 🙂
orsii a barátomnak suprája vólt 3 hóig birta!én nekem is teszik de szirentem jó márka a dc,vans,supra,dvs,osiris!ényi mondjuk a nike nagyon uncsi de az is jó!csak azért mert ólcsó vagy drága nem azt jelinti hógy mivel drága az a leg jobb néha az ólcsó is jó!de nem mindig!pl nekem vólt egy bizóm tönkrement!és már van sokkal jobb!xD
na csa mindenkinek
Hello! Mit gondoltok az etnies-ről?
Etnies marana, legjobb deszkás cipő valaha
Hehh ez rímelt 😀
Csá most vettem egy vanst megnézem h fogja birni bár nem deszkázok 🙂 ha van rajta egy plusz lyuk az mire van ??
Hát Tomi, előbb mondd el hol van rajta az a plusz lyuk és megpróbáljuk közösen kitalálni 🙂
jo..:D
A Vans kevésbé bírja a deszkázást, inkább divat cipő…
Nike-kok jobbak sztem …
kiráááály 😀 kevés a választhatő cipőmárka de a DC és a Supra a legjobb ^^
Én csak enyyit szeretnék mondani:ne vegyetek vans-t deszkára!Az oldala egyből kiszakad.Már volt kettőm is és mind a kettő 1 hónapig bírta…..
OK!
Eddig nike-okban deszkáztam, most rendeltem egy Emerica-t
és Nike-okkal egyikkel sem volt semmi problémám, sokáig bírták!
ami a legjobban bevált az egy Nike Blazer, a 2évet használtam utcára és még utána kibírt fél év deszkát és a felsőrésze szinte sértetlen, egyedül a talpa kopott ki.
Szal a nike-al minőségre semmi problémám nincs =)
Az Emerica-t pedig majd most tesztelem 😀
Az És tényleg kihagytátok sajnos.Amúgy nekem olyan cipőm van 2 is.Meg a bátyámnak is
nagyon kössz a cikket. pont jókor jött most készülök cipőt venni. Nagyon jól felvázoltad a lehetőségeket. kössz
Hát igazából ami a legfontosabb az ilyen cipőknél szerintem az az hogy ne jöjjön szét, talp kilyukad vagy az orr: általába mindenkinél ez van
a nagyobb márkák pld. dc,vans nagyon jól néznek ki de főleg a divat miatt veszik, nem azért mert jó bennük deszkázni
én személyszerint a nike sb-t ajánlom mert nekem az ment mindig utoljára tönkre
van
Huhh, írom 😉 éS +2, iPath +1 🙂
Az a helyzet, hogy sokkal több már úgysem fért volna fel, mert nem engedi a szavazós cucc, de van most egy naaagy kérdőívünk is, ahol aztán (majdnem) minden márka ott van és ott oda is lehet írni, ha valami olyanra szavaznál ami nincs a listában 🙂
Itt van: http://sneakerbox.hu/terolad
Touché !!!+!
Ipath sincs! 🙂
hol az éS… a legjobbat kihagyni… 🙂 ejnye…
én is éS-re szavazok 🙂 de NIKE SB zoom tre A.D. az odabasz nagyon
[…] Kattints ide: http://www.sneakerbox.hu/2009/11/21/milyen-a-jo-deszkas-cipo/ […]
elégé hiányos szerintem a választható csukák..:/
szín: fekete – fehér
„Van „szép cipőm”, amiben sulizok, bulizok és van „játszós” deszkázni. ”
szép cipőből lesz „játszós” szerintem…
Jó kérdőív volt!
hol marad az éS a választható márkák közül? heló, ez mi
Hát sorry, tényleg kimaradt éS utólag már be sem tudom írni, mert olyan a szavazós rendszer 🙁 De akkor +1 éS szavazat felírva 😉