Vásárlás az interneten 4. – szállítás és vám

A belföldi webshopos vásárlás, az eBay bemutatása és a biztonságos internetes fizetés után cikksorozatunk utolsó részéhez érkeztünk: hogy jut haza a külföldön vagy tengerentúlon megvásárolt csomi. Szállítási feltételek, futárcégek, rokoni vagy baráti segítség és a vámfizetéssel kapcsolatos tanácsok és tippek a tovább után.

Ha az Európai Unión belülről rendelsz valamit, akkor egyszerű a dolog, mert vámot nem kell fizetni, az ÁFA-t pedig már megfizeted a vásárláskor, és az esetek túlnyomó többségében megfizethető áron szállítanak Magyarországra. Ha azonban az EU-n kívülről rendelsz valamit (jellemzően az USA-ból) akkor több mindenre kell odafigyelned. Ha már túl vagy a méretparán, a megrendelés és a fizetés szépségein, akkor foglalkoznod kell az ideszállítás kérdésével is.

Hogy jut el hozzám a kiválasztott cucc?

Mielőtt bármit is vásárolnál, nézd meg a szállítási feltételeket (Where we ship, Shipping, ilyesmi) alatt találod meg. A legjobb eset, ha Magyarország fel van sorolva a célországok között, ekkor nyugodtan rendelhetsz. Van olyan eset, mikor Magyarország nincs ott, de ott vannak a környező országok (pl. Ausztria, Szlovákia). Ebben az esetben megér egy próbát, hogy írsz egy e-mailt és rákérdezel, hogy nem csak figyelmetlenségből maradtunk-e ki: A tengerentúlról nézve mi itt mind csak megjegyezhetetlen nevű egzotikus keleti ország vagyunk, itt van hozzá egy 3 perces illusztráció az Okosabb vagy, mint egy ötödikes amerikai eredetijéből).

Viszont van olyan eset is, amikor direkt maradunk ki a listából, mert pl. a kézbesítés megbízhatatlansága (a Posta ellopta) vagy az eddig vevőkkel kapcsolatos tapasztalatok (nem fizetés, kamu reklamációk) miatt feketelistára kerültünk.

Ha nem szállítanak ide (vagy mondjuk eleve csak USA-n belülre), akkor megoldás lehet egy amerikai rokon vagy haver, aki vagy hazaküldi vagy hazahozza. Ha valaki személyesen hoz haza cuccot, akkor az azért is előnyös, mert ilyenkor magasabb a vámmentességi határ, mint ha csomagban küldenék.

Léteznek olyan szolgáltatások is, akik az amerikai rokonokat, ismerősöket tudják helyettesíteni a cuccok hazakerülésében. Itt mindig az a lényeg, hogy van egy amerikai cím, amire elküldheted az árut és akkor ők meg hazaküldik neked, itt persze a szállítási költség felett, még nekik is van egy díjuk. Persze itt sem maradhat el, hogy kicsit utánanézz a szolgáltatás hírének a neten, nehogy egy fekete lyukban landoljon a csomagod.

Tényleges van olyan, hogy ingyenes szállítás?

Az amerikai webáruházak/eBay eladók gyakran kínálnak (esetleg minimum rendelési értékhez kötött) ingyenes kiszállítást. Fontos tudni, hogy ez kivétel nélkül belföldre, azaz USA kontinentális területére (esetleg még Kanadába) vonatkozik. Ennek az oka nagyon egyszerű: belföldre kb. 5-9 dollár a szállítás, ide hozzánk pedig 30-70 dollár.

Milyen szállítási módot válasszak?

Értelemszerűen a kiszállítási idő és az ár fordítottan arányos egymással. Általában úgy éri meg külföldről rendelni, ha sima USPS (United States Postal Service- ez az Amerikai Posta, nem összetévesztendő a UPS futárcéggel) lehetőséget választasz, a nemzetközi futárszolgálatok (UPS, DHL, Fedex, stb.) általában sokkal drágábbak, bár a gyorsaságon kívül van még egy előnyük, a nagyobb megbízhatóság, mert a saját itthoni leányvállalatuk szállítja ki a csomit. A USPS-szel feladott csomagok ugyanis a Magyar Postához kerülnek és hát nem egy esetről hallottam, amikor sosem érkezett meg a küldemény (ezúton üdvözlöm azt a postai dolgozót, aki lenyúlta két New Era sapkámat izé elvesztette a Budaörsi logisztikai központ és a III. kerületi posta között). Persze itt is az a szitu, hogy a küldemények nagy része rendben megjön, bár ez nem vigasztalja azokat, akiknek a csomagját háááát „elveszítették”.

Kell vámot fizetnem? Mennyit?

Saját és mások tapasztalatai alapján elmondható, hogy az ilyen, aránylag kisebb értékű csomagok, mint egy pár cipő vagy ruhák, sportfelszerelés vámolása egyfajta szerencsejátéknak tekinthető.

A kőkemény szabályok: A jelenlegi, 2009 novemberi állás szerint, ha valaki Magyarországon az Európai Unión kívülről vásárol árut és azt csomagban elküldeti magának, akkor minden esetben kell rá 25% ÁFA-t fizetnie, és ha a vásárolt áru értéke meghaladja a 150 eurót, akkor pedig vámot is. A vám árucsoportonként különböző, például sportcipőkre 17%, sporteszközökre (snowboard, síléc) 3,7%. Úgy számolnak, hogy fogják az áru árát a számla alapján (ha nincs számla mellékelve, akkor akár becsülhetnek is), hozzácsapják a szállítás, biztosítás árát, erre vetik ki a vámot 150 euró érték felett, majd a vámmal növelt összegre számolják az ÁFA-t.

A valamivel puhább gyakorlat: A neten fellelhető és saját, illetve ismerősök tapasztalatai alapján, az ilyen nem nagy értékű küldeményeknél meglehetősen nagy esély van rá, hogy a csomagodat egyszerűen továbbengedik, és nem kell rá vámot és ÁFA-t fizetned. Ez valószínűleg a vámhivatalok leterheltsége miatt lehet, vagy mert a beszedett vám nem érné el a papírmunka költségét sem, ezt külsősként nem tudjuk megmondani. Ha csomagod „fennakadt a hálón”, akkor kapsz egy értesítést a postától, hogy vámköteles csomagod érkezett, befáradsz a megadott címre (Budapesten ha jól tudom ez az Orczy tér) leperkálod az összeget és elhozod. Erről a folyamatról a neten egyaránt találni szívatós rémtörténeteket és gördülékeny ügyintézésről szóló beszámolókat is…

Sötét praktikák és trükkök: Vannak olyan szerencsejátékosok, akik különböző módszerekkel növelik(?) az esélyüket, hogy a küldeményük átcsusszanjon a vámon. Az egyik ilyen, hogy kisebb értéket íratnak a szállítóra, olyan megjegyzésekkel, hogy minta, vagy használt, stb. Erre az eBay-es eladóknak is csak egy része hajlandó, nagyobb webshopok ezt kategorikusan elutasítják (ez sokszor a FAQ-ban is szerepel). A kisebb feltüntetett érték kockázata, hogy ha történik valami a kézbesítés során, akkor csak kisebb értékű kártérítést kaphatsz, és biztosítást is csak erre az összegre köthetsz. Egy másik kockázat, hogy ha egy kis figyelmet fordítanak a csomagra a vámvizsgálat során, akkor az internet segítségével egészen könnyen kideríthető egy márkás termék valódi értéke, ilyen esetben igazolnod kell, hogy csak ezt a khm… szuperkedvezményes árat fizetted érte.

Van, aki azt íratja a csomagjára, hogy „ajándék/gift”. Nos, ennek a kategóriának szigorúak a feltételei: 45 eurót nem haladhatja meg a csomag összértéke, csak magánszemély küldheti magánszemélynek, és nem lehet az ügyletben pénzbeli ellenszolgáltatás. Az utolsó kettőnek még elég könnyű megfelelni, az eBay-es eladók általában magánszemélyek (legalábbis nem cégnévvel adják fel a csomagot), és általában nincs számla a csomagban. Itt szintén az érték lehet a banánhéj: Ha több mint 45 euró a csomag értéke, akkor már eleve kiesett a kategóriából, illetve ha vizsgálat alá vonják, akkor nagyon könnyen le lehet fülelni a hamisan alacsony értéket.

Végszóként elmondható, hogy ha megkapsz vámolás nélkül átengedett csomagot, akkor valószínűbb, hogy nem is volt semmilyen vizsgálat és nem a trükközés segített.

Ha internetes vásárláson töröd a fejed, bizonyára érdekelni fognak cikksorozatunk előző részei is:
Hazai internetes vásárlás (hol vásárolj, megfelelő méret kiválasztása, áru visszaküldési lehetőségek)
Vásárlás az eBayen (regisztráció, keresés, licit tippek, mire kell figyelni)
Hogyan lehet biztonságosan fizetni az interneten

gergő

A cipőimet - bár már nagyon sok van - nem gyűjtöm, hanem hordom :)
  • julkó szerint:

    shop.ccs.com -os oldal nagyon király, Peti volt vám és ha igen akkor mennyi? 🙂

  • condre costi szerint:

    skateboard ez jo csumi pa

  • Peti szerint:

    shop.ccs.com itt nézzetek szét rengeteg akció van most rendeltem egy supra societyt 70 dollárért 😀 és egy thundert 20 ért :D:D most azon reménykedek ,h át slisszol az ellenőrzésen
    ha megúszom akkor 24 k ból két elég király csukám lesz:D:D szerintem eléggé megéri nézelődni ezen az oldalon mert ha most nekem ráteszik az áfát úgy is jobban jövök ki mintha itthon veszem meg mellesleg nem is nagyon találok ilyeneket itthon

  • Barby szerint:

    Szia!
    Nem,mert regisztráltam és elkezdtem a rendelést és volt egy olyan funkció,amin ezt be lehetett jelölni (kb 2500 Ft-nak megfelelő összegért cserébe) persze a rendelést nem fejeztem be,mert nem tudtam euróba vagy forintba kell -e fizetnem és azt sem tudtam,ha forintba,akkor milyen tarifával váltják át nekem. És mivel elég rossz most a forint, gondoltam jobb utána néznem,mert ha erősödik egy picit,akkor már meg is rendelném.(Decemberre várom a babát)
    Ez az ahol én rendelni szeretnék: Bimbomarket

    Barby

  • Barby szerint:

    Sziasztok!
    Azért szeretném a segítségeteket kérni,mert nem tudom ,hogy működik a webes rendelés.
    Németországból szeretnék egy babakocsit rendelni utánvétellel.A
    A kérdésem az lenne,hogy ilyenkor a kézhezvételkor euróban vagy forintban kell fizetni? És ,hogyha forintban,akkor mennyiért számítják át az eurót? Középárfiolyamot számolnak vagy eladási árat?
    Előre is köszönöm a segítséget!

    • gerGő szerint:

      Szia, itt mindenképpen a küldő céggel kell felvenned a kapcsolatot, mert én még olyanról nem is hallottam, hogy külföldről lehet úgy rendelni Magyarországra, hogy utánvéttel fizeted ki… biztos, hogy nem csak belföldön (Németországon belül) van ez a lehetőség?

  • Horváth Bettina szerint:

    Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!! 🙂

  • Horváth Bettina szerint:

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni tőletek. Erről az oldalról szeretnék cipőt vásárolni: http://www.urbanog.com/faq_help.php?faqlink=3
    Az lenne a kérdésem, h azután, miután megpakoltam a kosaram :), meg kell adnom a bankszámlaszámom vagy ők küldenek egy számot, amire utalnom kell a fizetendő összeget? És itt az oldalon kell majd megadnom, ha UPS-szel szeretném hazahozatni a csomagot? Ők adják át nekik a csomagot? És én mikor és honnan tudom meg, h mennyibe kerül a csomag hazahozatala? Csak Pestre visznek csomagot vagy vidékre is? Kérlek, segítsetek, mert sajna nem beszélek angolul, csak németül és ráadásul első rendelésem külföldről, úgyh semmit nem tudok.:)( Előre is köszönöm a segítséget!!!

    • gerGő szerint:

      Na akkor szép sorjában. Én most nem „játszottam végig” egy vásárlást, de a súgóból/IQ-ból erre következtetek:

      1) Fizetés: Azt írják, hogy nemzetközi fizetésnél az átutalást ajánlják (van lehetőség a kártyás fizetésre is, de ott azzal fenyegetőznek, hogy nagyon megnézik, mert nemzetközi – én minden esetre inkább ezt ajánlanám, mert a kártyás fizetés neked is jelent valami védelmet, mert a pénzt nem rögtön átutalják, csak zároljék a számládon). Azért ezt jobb ha tudod, hogy a nemzetközi utalás neked még plusz 1-2ezer Forintba fog fájni. De ha bevállalod, akkor vidd végig a vásárlást és válaszd a „Money Order” lehetőséget. Ezután kell nekik írni, hogy küldjék el a banki adataidat (ez így elég fura, de ezt írják). Valami rendelés számot írj bele, hogy be tudják azonosítani, és akkor követve az utasításokat utald el a pénzt.

      2) Szállítás: A UPS nincs kiírva lehetőségként, vagy USPS van (Amerikai Posta) vagy EMS – ez a drágább, gyorsabb és biztonságosabb. Persze, ilyenkor ők intézik a feladást. Onnan nézve pedig nincs különbség Budapest és vidék között, ha van egy létező postacímed ez ok. Egy normál webshopban a szállítási díj a kosár megtöltése után adódik hozzá (általában checkout-nak hívják a gombot, amivel elkezdheted a rendelés véglegesítését), megkérdezik a címet és abból kalkulálnak automatikusan – nem tudom, hogy itt így van-e.

      Mindezek mellett azt mondanám, hogy ha ez az első rendelésed külföldről és nem beszélsz angolul, akkor NE ez legyen az első vásárlásod… Ez a levelezgetős, majd utalásos nekem elég fura (persze attól még működhet) de azért felmerülhetnek olyan kérdések (pl. a levélben, amit küldenek), ahol valószínűleg szükséged lehet angolra. Ha azért megpróbálod, akkor sok szerencsét 🙂

×