Sneaker maszk – ezt meg hogy és miért?

Az emberek a történelem előtti idők óta viselnek maszkokat és nincs ez máshogy a sneaker és hypebeast kultúrában sem. Na de honnan indult ez az egész? Milyen sneaker maszk változatok léteznek, hogy kell ezeket hordani? Na és nekem miért és honnan van sneaker maszkom? Erre mind választ kapsz ebből az alapos áttekintő cikkből és videóból a tovább után!

Ez a cikk videóként is megnézhető!

A cikkből videót is csináltunk: ha inkább megnéznéd az olvasás helyett, akkor press play! Azért a cikkben több infó van, szóval érdemes elolvasni is 🙂

A maszkok ősidők óta velünk vannak

Maszkokat az ősidők óta hordanak az emberek, hogy „azzá váljanak”, akiknek a megjelenését magukra öltik. Valószínűleg először ősi vadászok vehették fel az elejtett zsákmányuk bőrét, de szinte valamennyi kultúrában fellelhetők a maszkok. Ezek varázslatokhoz, beavatási rítusokhoz és spirituális gyakorlatokhoz kötődnek.

A suliban tanultunk papi és halotti maszkokról és a görög teátrumi maszkokról is, melyek máig a színház szimbólumai. A pestisjárványok idején a felcserek által viselt csőrös maszknak funkcionális szerepe is volt: a fertőzés megelőzése (fun fact: nem működött). Aztán ott vannak a farsangi, karneváli és fesztivál maszkok Velencétől Japánon, Afrikán és Ausztrálián át Rio de Janeiro-ig. De nem is kell olyan messze mennünk: elég a mohácsi búsókra gondolunk, hatalmas subáikban és rémisztő álarcaikban.

Maszkok a világ minden tájáról és idejéből

Maszkok a világ minden tájáról és idejéből

Maszkok a filmekben

Filmekből emlékezetes Darth Vader, Boba Fett arcot is eltakaró sisakja. Igazságosztók, mint Zorro vagy a „V, mint Vendetta” Guy Fawkes maszkja vált popkulturális ikonná. Természetesen a hentelős filmek elmaradhatatlan kelléke az elkövető arcát takaró maszk: a Péntek 13-ból feltűnő hokimaszk, a Ghostface a Sikolyban, de Hannibal Lechter „szájkosarának” látványától is összeszorul az ember gyomra. Persze vidámabb műfajokban is feltűnik: Jim Carrey gumiarca azóta is emlékezetes a Maszk című filmből. De az is alap, hogy a leghíresebb szuperhősök maszkot viselnek, Batmantől Pókemberen át a Vasemberig – és persze az ellenségeik is, mint Bane vagy Dr. Doom.

Maszkok filmekben

Maszkok filmekben

Hogy lett a maszk az outfit része?

A maszkok viselése az utcára elsősorban Ázsiában terjedt el, funkcionális okokból: a kínai városok levegője sokszor nagyon szennyezett és a cseppfertőzéssel terjedő járványok elleni védekezésként nagyon sokan hordanak valamilyen maszkot. Volt még egy tényező is: a japán anime és manga karakterek közül sokan viselnek valamilyen maszkot. Annyira a Távol-Kelethez köthető ez a jelenség, hogy nekem nagyon sokáig furcsa volt, ha nem egy mandulavágású szem nézett ki a maszk fölül 🙂

Ázsiában nagyon elterjedt az arcmaszk

Ázsiában nagyon elterjedt az arcmaszk

A hypebeast stílussal együtt felkapták

Az ázsiai trendeket mindig élénken figyelő brandek nem csoda, hogy megjelentek a saját maszkjaikkal, melyek a 2010-es évek végén a hypebeast stílus elterjedésével átgyűrűztek Európába és Amerikába is. A BAPE, a Supreme, az Anti Social Social Club az Off-White is készült a nagyobb méretű, hátul tépőzáras neoprén maszkokkal és a kisebb, fülre akasztható, a higiniés maszkokra emlékeztető darabokkal.

Ami még fontos közös jellemző, hogy ezek erősen brandelt darabok, sokan azért is választották, mert aránylag steal áron „hypeosíthattad” a megjelenésedet.

BAPE / ASSC / Supreme és Off-White hypebeast maszk

BAPE / ASSC / Supreme és Off-White hypebeast maszk

Ezeknek a hypebeast maszkoknak a viselése nagyon is egybevágott az aktuális (ön)fotózási trendekkel, mikor mindenki nagyon takarta az arcát a képeken. Ennek az okát amúgy máig nem értem, talán szégyellték, hogy mennyi pénzt elvertek ruhára és sneakerekre? 😀

Itthon is feltűntek a hype maszkok, de inkább az egészen fiatal hypebeast korosztály hordta, az idősebb (itt a 14-15 éven felüliekre kell gondolni) korosztályt már nem sikerült meghódítania…

Vannak, akik imidzsének szerves része lett az „ismeretlenség”, ilyen például Yeezy Busta, akit állandóan csak valami maszkban látni. Vele egyébként készítettünk egy interjút egy zágrábi sneaker eseményen – ha még nem láttad a videót, itt megnézheted!

A techwear stílus szerepe

Az arctakarás valamilyen formája a techwear stílusban is eléggé ott van. Itt sokkal kevésbé jellemzőek a nagy márkajelzések és a felismerhető vizuális elemek, annál inkább a techwear „hivatalos színe”, a fekete 😀

A techwear maszkoknál elterjedtebb a neck gaiter fajta. Ezek felhúzható maszkok, amik egyszerre sálként, nyakmelegítőként is szolgálnak. Ezt funkcionális szempontból biciklisek, motorosok és téli sportolók használják. A legtöbb motoros, sí- és snowboard márka választékában van ilyen, brutál sokféle színben, ezt a The North Face illetve Acronym darabot kifejezetten a figyelmedbe ajánlanám.

Acronym neck gaiter

Acronym neck gaiter

A nyakmelegítők előnye, hogy bármikor egyszerűen felhúzhatók az orrig. Ha pedig meleged van, nem jön szembeszél, vagy enni-inni akarsz, akkor egyszerűen visszatolhatod, és választhatsz, hogy csak a szádat takarod be, vagy az orrod-arcod is.

The North Face neck gaiter

The North Face neck gaiter

Ennél egy fokkal „arcmaszkosabbak” azok az arcmelegítők (snood), amiket a füledre is rá tudsz húzni, így azokat is melegíti. Ezeket jellemzően sportolásra találták ki, ezért a száj és az orr előtti részt légzőlyukakkal látták el, hogy nagyobb igénybevételnél is kapj levegőt. Ebben a sima nyakmelegítők nem túl jók, mármint, hogy levegőt kapj bennük, ha felhúzod szájra-orra 😀 Ha tetszik a snood, akkor ajánlom a Nike Strike Football Snoode vagy a Squad Snood modelleket.

Nike Strike Football Snoode

Nike Strike Football Snoode

Néhány menő sneaker maszk készítő

Nem tudom, hogy kinek és miért jutott először eszébe, hogy sneakerekből maszkot csináljon, de végül is ha egy sneaker annyira hype, akkor miért csak a lábunkon legyen, mikor az arcunkon is hordhatjuk? 😀 Itt egy kis válogatás a fasza sneaker maszkokból 🙂

Freehandprofit

Jópár évvel ezelőtt figyeltem fel és írtam cikket ide a blogra Freehand Profit (polgári nevén Gary Lockwood) munkásságáról, aki nemhogy egyszerű maszkokat, de egyenesen komplett installációkat csinál sneakerek és gázmaszkok kombinálásából. Nagyon tetszett, mikor az egyik művét még egy bong beépítésével is megfejelte. Általában Nike és Jordan sneakerekkel dolgozik, de néhány adidas is megtalálható az „alapanyagok” között. Nagyon nehéz egyet kiemelni ebből a gazdag életműből, mivel már kétszáznál jár az elkészült munkák száma, inkább nézd meg a munkáit profi weboldalán vagy az Instáján (@freehandprofit).

Freehand Profit sneaker maszk verziók

Freehand Profit sneaker maszk verziók

Zhijung Wang

Zhijun Wang pekingi művész nem csak art projektként tekint sneaker maszkjaira, hanem elejétől fogva fontos volt a funkcionalitás is. Mivel Kína nagyvárosaiban a levegőminőség legtöbbször olyan rossz, hogy ajánlott maszk viselése, ezért Zhijun úgy csinálja, hogy a művészi kivitelezés ne menjen a használhatóság rovására. 2016-ban keltette fel a figyelmet, amikor egy Yeezy 350 Belguát szabott át maszkká – rajta látszik, hogy inkább a hype modellek felé orientálódott, a Yeezy mellett Off-White cipőket is feldolgozott már és ő is felszállt az „IKEA-vonatra” 😀 Az Instáján (@zhijunwang) megnézheted az összes munkáját!

Zhujin Wang sneaker maszkjai

Zhujin Wang sneaker maszkjai

Te idetennél még valakit?

Van még olyan sneaker maszk művész, akit szívesen látnál a válogatásban? Akkor dobj egy üzenetet nekünk!

Az én sneaker maszkom sztorija

Kiskorom óta érdekeltek a maszkok (mondjuk a cipők még  jobban, ezért van, hogy most nem a maskbox.hu blogot olvasod 🙂 Különösen tetszettek nindzsák arcmaszkjai, ami nagyon titokzatos volt, mert csak a szemük látszott ki. Olyan érzést idézett fel, mint amikor régen bújócskáztunk és egy jó rejtekhelyről én láttam, ahogy a hunyó mit sem sejtve elment mellettem. Maszkot viselni nekem máig hasonló érzés: én látom mások arcát, de ők nem látják az enyémet, csak a szemeimet, így én „rejtve vagyok”. A másik ilyen dolog, hogy maszkot viselni olyan, mintha egy titokzatos másvalakivé válnál, és így olyan dolgot tehetsz meg, mint amit egyébként nem – mint a szuperhősök 😀

Ezzel együtt, hogy piszkálták a fantáziámat, sosem hordtam maszkokat, mert elég nehéz beilleszteni őket egy hétköznapi outfitbe és mivel nálunk nem terjedtek el (mármint a koronavírus járvány előtt) ezért valószínűleg sokan furán néztek volna rám a metrón (én is így tennék 🙂

Viszont egyszer, ahogy az Instát tekergettem szembejött egy szerb srác profilja, aki sneakerekből készít maszkokat, de jóval barátibb áron, mint a két hájpolt úriember fentebb. Gondoltam miért ne lehetne összehozni egy fasza sneakerboxos maszkot 😀 A srác amúgy eléggé elvetemült darabokat is gyárt, de én kértem, hogy ne úgy nézzen ki, mint valami Predator maszk 😀 Ezzel együtt nagyon kreatív volt és az általam küldött sneakerből (ami amúgy egy adidas EQT volt) rögtön kettőt is gyártott. Be is fotóztuk és videót is szerettem volna belőle csinálni, de aztán nem volt rá idő és sajnos elfelejtődött.

sneakerbox.hu sneaker maszkok

sneakerbox.hu sneaker maszkok (Fotó: Matolcsy Jákob)

sneakerbox.hu sneaker maszk

sneakerbox.hu sneaker maszk (Fotó: Matolcsy Jákob)

sneakerbox.hu sneaker maszk

sneakerbox.hu sneaker maszk (Fotó: Matolcsy Jákob)

Sneaker maszk – így hordd

Magyarországon a hétköznapokban egészen biztos, hogy fura pillantások kísérnék azt, aki az arcát eltakarva járna-kelne az utcán… Lássuk be, egy ilyen maszk nehezen illeszthető be egy „normál” outfitbe. Ami kurva jól néz ki egy beállított fotón, ahol állsz maszkban, rejtélyesen, titokzatos tekintettel egy elhagyott ipartelepen némi füsttel körbevéve, az nem biztos, hogy ugyanolyan jól néz ki a tömött négyeshatoson suliból hazafelé egy keddi délutánon…

Supreme maszk - egy beállított képen jól is néz ki

Supreme maszk – egy beállított képen jól is néz ki

Így itthon eleve nem terjedtek el ezek a hypebeast/sneaker maszkok a napi viseletben, sőt 2019-2020 környékén már a fiatal hypebeastek körében is nagyjából kimentek a divatból. Egészen a 2020-as koronavírus járvány itthoni kitöréséig, ami egy csapásra „divatossá” tett a mindenféle arcmaszkot.

Mennyire jók az arcmaszkok járvány esetén?

Itthon volt egy zavaró ellentmondás a kormányzati kommunikáció és például az orvosi kamara és más országok gyakorlata között. A hivatalos kommunikáció azt mondta, hogy csak betegek viseljenek maszkot, hogy ne fertőzzenek, illetve, hogy egy rosszul használt, vagy többször hordott egyszer használatos maszk nagyobb egészségi kockázatot jelent (viszket, piszkálod, hozzáérsz az arcodhoz a felhelyezéskor, levételkor), mint ha maszk nélkül vagy. Illetve egy nem teljesen záródó és nem megfelelő részecskeszűrős maszk hordása hamis biztonságérzetet adhat.

Más országok és a Magyar Orvosi Kamara szerint viszont a koronavírus hosszú tünetmentes lappangás és az enyhe lefolyású fertőzések miatt a magukat egészségesnek gondolók is fertőzhetnek. Másfelől ha nem is ad 100%-os védelmet egy-egy típusú maszk, de 60-70%-osat igen – tehát távolságtartással és elővigyázatos használattal, rendszeres fertőtlenítő tisztítással kombinálva igenis tud védeni valamennyit egy szájat és orrot is takaró maszk – és legfőképp nagyrészt megelőzi, hogy te esetleg tovább fertőzz másokat.

Mivel a sneaker maszk és a hypebeast maszk változatok nem jeleskednek a védelemben ezért a járvány során nem ajánljuk a használatukat.

Maszk viselés járvány idején

Maszk viselés járvány idején

gergő

A cipőimet - bár már nagyon sok van - nem gyűjtöm, hanem hordom :)
×