Japán a pontos vonatok, az egészséges kaják, a fura emberek és azok még furább szokásainak országa. Ezeknek egy kisebb szeletét tapasztaltam meg az egy hetes kinttartózkodásom alatt, mely során érintettem pár japán sneaker store-t is. A legtöbb helyen elzárkóztak attól, hogy fotókat készítsek, éppen ezért összesen 6 üzletet emelek ki lentebb, melyek látogatása során – néha titokban – de sikerült rögzítenem pár fotót. Ha érdekel, hogy tőlünk közel 9.000 km -re mi kerül a lábakra, akkor olvass tovább!
Japánban elképesztő felvevő piaca van a divat majdnem minden szegletének, melyek közül kiemelkedő jelentősége van a ruházatnak. Nem csoda, hisz egy olyan országról beszélünk, ami ezen a téren nem csak követi, hanem nagyon aktívan teremti is a trendeket – igaz, olykor olyanokat, melyek számunkra nem könnyen emészthetőek. Ezen a mezsgyén haladva nem csoda, hogy Japánban majdnem minden divattal foglalkozó bolt tart sneakereket is. Még ha nem is a legkülönlegesebb, legújabb modelleket szerzik be és rakják ki a polcokra, akkor is egy-egy populárisabb Nike, Adidas, New Balance modell beszerezhető majdnem bárhol.
Ami a kisebb boltok látogatása közben egy idő után feltűnik (és ez a fotókon is remekül látható) az az, hogy egyik helyen sincs olyan sarok vagy fal, ahol ne termékek lennének. Ám szó sincs arról, hogy a kínálatot „mesterségesen” duzzasztanák fel, mely során kevésbé népszerű modelleket is a polcokra raknak (ezzel marketingelve, hogy mekkora választékuk van), mert Japán sokkal inkább quality mint sem quantity piac (össze nem keverendő pl.: a kínaival, mely inkább az ellentéte). Ez a kialakítás arra utal, hogy az üzlet pont akkora, amekkorának lennie kell: az aktuális árukészletben szereplő modellek mind megtekinthetőek. Nincsenek marketing célra kialakított terek vagy kényelmet szolgálató ülőalkalmatosságok – only sneakers without bullshit.
Tokió
Ha Tokióban vásárolni indul az ember, akkor a legtöbb esetben az állandóan pezsgő Shibuya kerületben köt ki, mely nem csak boltokban, de éttermekben és szórakozóhelyekben is bővelkedik. Ám nem csak a fényekkel tarkított főutcák mentén találhatóak remek helyek, hanem a keskeny, olykor zsákutcának tűnő kis utcákról is nyílnak remek kínálattal rendelkező üzletek. A turkálók is egész máshogy néznek ki: a tulajdonosok pontosan tisztában vannak az egyes darabok értékével, és aszerint csoportosítják azokat.
Nike STORE
A földszinttel együtt háromszintes üzlet a klasszikus Nike boltok enteriőrjét tükrözi, az alsó szinten főleg a sportolók mazsolázhatnak, míg a felső szinteken inkább az utcai viselet és a Nike SB darabjai kerültek a polcokra. Csak úgy mint berlini Nike Store esetében, itt is helyett kapott egy NikeID szekció, valamint a legfelső emeleten egy Nike cipők renoválásával foglalkozó sarok is kialakításra került.
Limited edt.
Egy nagyon kicsi, nagyjából 35m2-es helyiségből áll az üzlet, hátul egy kis pulttal amin a kassza helyezkedik el. Nike, Adidas, New Balance, Timberland és egy-két márkajelzési nélküli termék került a két oldalon futó polcokra. Bár az üzlet maga kicsi, a polcok rogyásig vannak a kedvelt modellekkel és színállásokkal.
UNDEFEATED
Ez a hasonlóan kicsi üzlet az egyik tokiói Supreme store tőszomszédságában található (ahol bár épp nem volt semmilyen release, mégis hosszan kellett sorba állnom a bejutásért). Annak ellenére, hogy az UNDEFEATED önmagában is széles skálán mozog a termékeit illetően, meglepő módon ezek a darabok (mint pl.: felsőruházat, kiegészítők, stb.) ebben az üzletben alig kaptak helyet, és itt is főleg a sneaker -ek voltak többségben.
Kickslab
Az előző kettőhöz képest egy nem sokkal nagyobb alapterületű, ám jóval magasabb belmagassággal rendelkező üzlet, ahol a földtől a plafonig hatalmas polcok tornyosulnak a vásárlók fölé. Itt már fellelhető egy-két ritkaság is, mint pl.: a Supreme x Nike Air Jordan 5 kollabjának mind három modellje. Kicsit meglepett, hogy – akár az értékükre való tekintettel – nemcsak hogy nem kaptak valamivel kiemeltebb helyet, de a legalsó polcra kerültek.
Chapter World
Ebbe a boltba teljesen véletlen futottam bele, miközben egy másik úti cél felé siettem. Pár fotót sikerült lőni, illetve egy-két modellt megtapogatni, de sajnos időszűke miatt nem volt időm megfelelően körülnézni.
Oszaka
Bár Oszaka kisebb mint Tokió, a vasárnap esti vizit során egyértelmű volt számomra, hogy egy állandóan nyüzsgő nagyvárosban vagyok. Egy fiatalos, ám Tokiónál érezhetően olcsóbb kikötővárosról beszélünk, ahol turisták ezrei fordulnak meg hála két közeli és kedvelt célpontnak, Kiotónak és Narának.
K-skit
Az egyetlen sneaker bolt amit Tokión kívül sikerült útba ejtenem. A rendszer nagyjából ugyanaz volt, mint amit a fővárosban is tapasztaltam: fél pár cipők a szemmagasság fölé érő polcokon, méretért az eladó segítségét kellett kérni – a különbség csupán annyi volt, hogy az állagóvásra való tekintettel ezeket a fél pár cipőket lefóliáztatta a bolt. Itt is fellelhető volt pár ritkaság, főleg a Jordan-ek között.
Árak ÉS kiszolgálás
Japán önmagában sem egy olcsó ország, az aktuális trendeknek megfelelő termékek árazásával pedig nagyjából tisztában van mindenki. A boltok árai között nem igazán volt kimagasló különbség, egy adott modell adott színállásán lévő árcédula többnyire megegyezett mindenhol. Az eladók mindenhol segítőkészek voltak, de ez általánosságban elmondható az átlag japán emberről is.
Utószó
A valamiért az utazás teljes időtartamát lefedő jetlagemet leszámítva remek élményekkel gazdagodtam, s mindenképp meg szeretném ismételni az utat. Aki teheti feltétlenül látogasson el Japánba!
A cikk írása közben pedig lecsúszott egy bűn rossz Sakura is.