Arto Saari signature Gravis cipői: Arto és Arto LX

Arto Saari 2008-ban hagyta ott az Etniest és csatlakozott a Gravis IVsk8 gördeszkás csapatához. Új signature cipőit, a Gravis Arto és Arto LX modelleket most februárban indult népszerűsíteni az Egyesült Államokban és Kanadában. A cipőkről további képeket és infókat és egy kis visszatekintést Arto korábbi cipőire a tovább után találsz.

 

 

A Gravis Arto és LX egyáltalán nem a mai megszokott deszkás cipő formát hozzák, már nem is oldszkúl, hanem egyenesen klasszikus cipő vonalvezetésük van. Ne tévesszen meg azonban a kinézet, a felsorolt tulajdonságaik szerint tudják, amit egy deszkás cipőnek tudnia kell. A két cipő közös pontjai, hogy bélelés egyikbe sem nagyon került, és hasonló talpszerkezetük van: vulkanizált gumi, jól tapadó és kopásálló külső résszel és egy Gravis fejlesztéssel, a PORON-nal. A PORON párna a talp középső részébe került és a megszokott EVA habosított műanyag „szivacsot” váltotta fel. Egy nagyon meggyőző demo videóban egy vasgolyót dobtak egy PORON és egy EVA párnára, és míg az EVA-ról szépen visszaugrott a golyó, a PORON-ra szinte odatapadt, mert elnyelte az ütődési energiát. Remélhetőleg a sarkakat is hasonlóan kényeztetni fogja a cipő 🙂

Gravis Arto LX fekete (TechTuff bőrből) és "fenyőtű" színben

Gravis Arto LX fekete (TechTuff bőrből) és "fenyőtű" színben

A cipők között igazából a felsőrész anyagában van különbség. A Gravis Arto hasított bőr és vászon kombinációja (ez a világoskék van a videóban), az Arto LX pedig kétféle hasított bőr (viaszolt és kicsit durvább bőrök) kombinációjából készült.

Gravis Arto fekete és világoskék színben

Gravis Arto fekete és világoskék színben

 

 

Arto Saari a huszas évei végén jár, finn származású (szóval rokon 🙂 jelenleg Kaliforniában csapatja. Otthon, Finnországban – bár egy televíziós műsor nyomán beválasztották a 100 legnagyobb finn közé – nem igazán ismert. Még 2001-ben a Trasher magazinban az év gördeszkásának válaszották. Szponzorai a  Alien Workshop, Gravis Footwear, Analog Clothing (még egy Burtonos márka a Gravis mellett), Ricta Skateboard Wheels, CCS és a Destructo Trucks. A finn deszkás a nagyívű és elég agresszív trükkjeiről ismert, kedvencei a lipslide-ok. Számos sérülése volt a karrierje során, egy fejsérülésébe majdnem bele is halt egy korláton beadott bs feeble után. Az agyrázkódás miatt a srác folyamatosan hányt… Ezt az első Flip Sorry videóban rajzfilmként örökítették meg. Szerencsére úgy alakult, hogy egy vicces rajzfilm és nem egy R.I.P írás születhetett belőle…

Az első általam ismert pro Arto cipő az Etnies Arto, ez az egyik kedvenc cipőm, ez az egyetlen cipőm, amiből egy másodikat is vettem, miután az elsőt széthordtam 🙂 Amellett, hogy jól nézett ki, szuper kényelmes is volt, és egész jól bírta a gyűrődést (én utcára hordtam, de jókat lehett olvasni a deszkás fórumokon a cipőről). Elmondhatatlanul sok színben készült, volt félmagas szárú verziója illetve egy Arto 2 is, és mindegyiken ott volt a két kis fenyőfa, Arto szimboluma. Miután Arto távozott az Etniestől a cipőt átkeresztelték Etnies Team 1-re, és ha jól láttam mostanra teljesen ki is került a kollekcióból, de még elég sok webshopban kapható.

Etnies Arto

A Gravis első Artohoz köthető cipője az Viking Hi LX limitált darabszámú kiadása volt, melynek első tervezési megbeszélésére Arto állítólag egy motoroscsizmával érkezett, hogy abból is vegyenek ötleteket – minden esetre elég szigorúra sikerült 🙂

Gravis Viking High LX - Arto limitált modell

A Gravis Viking Low, a Viking High „kistesója” már a szélesebb közönség számára is elérhető volt, a cipőről egy nagyon részletes tesztet olvashattok angolul a weartested.de oldalon.

Gravis Viking Low Arto Saari keze nyomával :)

gergő

A cipőimet - bár már nagyon sok van - nem gyűjtöm, hanem hordom :)
×